Lyderystė sunkiomis akimirkomis: knygos Extreme ownership apžvalga

knygos lyderyste Dec 21, 2020

Pažiūrėkime, kokie gero vadovo kriterijai yra ne verslo aplinkoje, o kariuomenėje. Prieš pusantrų metų viename „Verslo klasės“ straipsnių rašiau apie tai, kad kariuomenėje tarnavę darbuotojai greičiau sugeba teorines žinias paversti įgūdžiais ir greičiau gauna naudos iš mokymų. Tačiau kariuomenės patirtis naudinga ne tik ugdant darbuotojus. Iš karinių struktūrų vadų turi ko pasimokyti ir civilinių organizacijų vadovai.

Reta verslo įmonė susiduria su tokiomis sudėtingomis situacijomis kaip karinės struktūros – naujos technologijos, agresyvūs ir negailestingi priešininkai (konkurentai), besikeičiančios kovos taktikos (konkuravimo taisyklės), nepažįstami mūšio laukai (naujos rinkos). Finansinės motyvacijos įrankiai karinėje aplinkoje turi ribotą poveikį – juk retas karys dalyvauja žūtimi gresiančiose misijose dėl „didesnės metinės premijos“. Karinėje aplinkoje ir klaidų kaina itin didelė – ne tik finansiniai nuostoliai (brangios technikos praradimas), bet ir žmonių gyvybė. Iš kitos pusės, karinės struktūros turi ilgametes tradicijas, yra labai hierarchizuotos, jose daug pasenusių taisyklių ir procedūrų. Todėl pokyčiai ten susiduria su rimtomis kliūtimis.

Šiandien noriu pristatyti labai įdomią ir įkvepiančią JAV specialiųjų operacijų pajėgų („Navy SEAL“) būrio vado („platoon commander“) Jocko Willinko ir jo tarnybos kolegos Leifo Babino bestselerį „Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win“ (Ekstremali atsakomybė: kaip JAV jūrų ruoniai lyderiauja ir laimi) apie lyderystės patirtis per Irako karą įvedant tvarką Ramadi mieste ir kovojant su teroristais.

Knygoje daug įdomių įžvalgų, kurias iliustruoja pavyzdžiai iš mūšio lauko ir iš verslo organizacijų aplinkos. Knygoje paliesti šie lyderystės aspektai:

  •  Požiūris į klaidas. Vadovas turi prisiimti atsakomybę ir nekalti pavaldinių. Iš klaidų reikia mokytis
  • Ekstremali atsakomybė. Visa komanda žino ir tiki misija (Kodėl tai darome?) ir stengiasi kuo geriau ją įgyvendinti (Ką ir kaip darome?)
  • Paprastumas (keep it simple, not simplistic)
  • Komunikacija visomis kryptimis (su komanda, pavaldiniais, vadovais, partneriais ir t.t.)

Autoriai dalijasi viena lyderystės pamoka, kurią išmoko vadovaudami Jūrų ruonių („Navy SEAL“) treniruočių programai, vadinamai „Hell Week“ (angl. pragaro savaitė). Per šiuos mokymus kadetai suskirstomi į grupeles po 6 žmones ir turi įveikti ypač sunkių kliūčių ruožus su savimi tampydami 100 kg sveriančią pripučiamą valtį. Po kiekvieno etapo laimėjusi komanda yra paskatinama (gauna papildomo poilsio laiko), o pralaimėjusi komanda nubaudžiama papildomomis užduotimis. Įpusėjus mokymų savaitei aiškiai išsiskyrė dvi komandos – viena buvo nuolatinė lyderė, užbaigianti beveik kiekvieną kliūčių ruožą pirma, o kita visą laiką buvo paskutinė.

Įpusėjus savaitei mokymų instruktoriai padarė eksperimentą, jie sukeitė komandų vadus ir tuo pradžiugino atsiliekančios komandos vadą – pagaliau jis gaus gerą komandą. Gerosios komandos vadas neapsidžiaugė tuo pakeitimu, tačiau įsakymai ne aptarinėjami, o vykdomi (ypač per atrankas ir mokymus). Rezultatai buvo iškalbingi – su naujuoju vadu prasčiausia komanda greitai tapo pagrindine geriausios komandos konkurente. Geriausios komandos nariai jau buvo išmokę sinchronizuoti savo veiksmus įveikdami kliūčių ruožus, tačiau naujas vadas taip ir nesugebėjo pelnyti komandos pripažinimo ir nepagerino komandos efektyvumo. O prasčiausia buvusi komanda su naujuoju vadu greitai „susiderino“ ir pasiekė puikių rezultatų.

Bet labiausiai įstrigusi knygos mintis – bet kokioje situacijoje (mūšio laukas, treniruotė, verslo aplinka ar šiaip kažkoks užsiėmimas) reikia vadovautis paprasta taisykle: prioretizuok ir vykdyt (prioritize and execute).

Audioknygą įgarsino patys autoriai, tai tikrai smagu klausytis tą „karininko balsu“ pasakojamą istoriją.

Knygą galite užsisakyti iš Amazon’o pagal šią nuorodą: Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win

Knygos audio versiją galite užsisakyti iš Audible: Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win

Reikia pasidžiaugti, kad šią knygą audio formatu lietuviškai jau ir Audioteka išleido: PRADĖK NUO SAVĘS. Navy SEAL vadovavimo principai

Ir žinoma, jei dar neužsisakėte, tai rekomenduoju užsisakyti mano knygą “Nuo Amato prie Verslo. Pradžia“. Yra ir angliškas elektroninis variantas: From Workplace to Business. The beginning.

Daugiau knygų apžvalgų: https://www.amverklubas.lt/blog?tag=knygos 

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.